PDA

View Full Version : NOAH Event Cards for March & April 2015



Shootkick Man
04-08-2015, 01:15 AM
Pro Wrestling NOAH “Countdown to 3.15″, 3/1/2015 [Sun] 13:00 @ Ibaraki Prefectural Sports Center

(1) Daisuke Harada vs. Hitoshi Kumano
(2) Yoshinari Ogawa vs. Genba Hirayanagi
(3) Akitoshi Saito & Quiet Storm [FREE] vs. Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING] & Taiji Ishimori
(4) Takashi Sugiura vs. Zack Sabre Jr.
(5) Kenou [MichiPro] & Mitsuhiro Kitamiya vs. TAKA Michinoku [K-DOJO] & El Desperado [NJPW]
(6) Shane Haste, Mikey Nicholls & Jonah Rock vs. Takeshi Morishima, Maybach Taniguchi & Hajime Ohara [FREE]
(7) GHC Heavyweight Prelude 6 Man Tag Match: Naomichi Marufuji, Muhammed Yone & Atsushi Kotoge vs. Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka [NJPW] & Taichi [NJPW]

Pro Wrestling NOAH “Countdown to 3.15″, 3/7/2015 [Sat] @ Shinkiba 1stRING in Tokyo

(1) Hajime Ohara [FREE] vs. Hitoshi Kumano
(2) Muhammed Yone, Yoshinari Ogawa & Taiji Ishimori vs. Takeshi Morishima, Maybach Taniguchi & Mitsuhiro Kitamiya
(3) Shane Haste, Mikey Nicholls & Jonah Rock vs. Takashi Sugiura, Akitoshi Saito & Quiet Storm [FREE]
(4) Genba Hirayanagi vs. El Desperado [NJPW]
(5) Kenou [MichiPro] vs. TAKA Michinoku [K-DOJO]
(6) GHC Heavyweight Prelude 6 Man Tag Match: Naomichi Marufuji, Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING] & Atsushi Kotoge vs. Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka [NJPW] & Taichi [NJPW]

Pro Wrestling NOAH “Countdown to 3.15″, 3/8/2015 [Sun] @ Shinkiba 1stRING in Tokyo

(1) Jonah Rock vs. Mitsuhiro Kitamiya
(2) Takashi Sugiura, Akitoshi Saito & Quiet Storm [FREE] vs. Takeshi Morishima, Maybach Taniguchi & Kenou [MichiPro]
(3) Mikey Nicholls & Shane Haste vs. Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING] & Yoshinari Ogawa
(4) Hajime Ohara [FREE] vs. Genba Hirayanagi
(5) GHC Junior Heavyweight Prelude 6 Man Tag Match: Atsushi Kotoge, Taiji Ishimori & Hitoshi Kumano vs. Taichi [NJPW], TAKA Michinoku [K-DOJO] & El Desperado [NJPW]
(6) GHC Heavyweight Prelude Tag Match: Naomichi Marufuji & Muhammed Yone vs. Minoru Suzuki [Pancrase MISSION] & Takashi Iizuka [NJPW]


Pro Wrestling NOAH “GREAT VOYAGE 2015 in Tokyo”, 3/15/2015 [Sun] 15:00 @ Ariake Colosseum in Tokyo

(1) Hitoshi Kumano vs. Mitsuhiro Kitamiya
(2) Yoshinari Ogawa, Zack Sabre Jr., Super Crazy & Jonah Rock vs. Muhammed Yone, Katsuhiko Nakajima, Taiji Ishimori & Captain NOAH
(3) Akitoshi Saito & Quiet Storm vs. Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi [both BJW]
(4) Takeshi Morishima & Maybach Taniguchi vs. Hiroyoshi Tenzan & Manabu Nakanishi
(5) Takashi Sugiura & Masato Tanaka [ZERO1] vs. Shelton “X” Benjamin & Takashi Iizuka [NJPW]

(6) GHC Junior Heavyweight Tag Championship 3WAY Match: [23rd Champions] Kenou & Hajime Ohara vs. [Challengers] Daisuke Harada & Genba Hirayanagi vs. [Challengers] TAKA Michinoku (K-DOJO) & El Desperado (NJPW)
~ 4th title defense.

(7) GHC Junior Heavyweight Championship Match: [28th Champion] Atsushi Kotoge vs. [Challenger] Taichi (NJPW)
~ 2nd title defense.

(8) GHC Tag Championship Match: [33rd Champions] “K.E.S.” Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. [Challengers] “TMDK” Mikey Nicholls & Shane Haste
~ 1st title defense.

(9) GHC Heavyweight Championship Match: [22nd Champion] Naomichi Marufuji vs. [Challenger] Minoru Suzuki (Pancrase MISSION)
~ 7th title defense.


Pro Wrestling NOAH “Spring Navigation 2015″, 3/21/2015 [Sat] 17:30 @ Yokohama Radiant Hall in Kanagawa

(1) Atsushi Kotoge vs. Hiroshi Kumano
(2) Shane Haste vs. Super Crazy
(3) Akitoshi Saito, Quiet Storm [FREE] & Genba Hirayanagi vs. Yoshinari Ogawa, Zack Sabre Jr. & Captain NOAH
(4) Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya vs. Mikey Nicholls & Jonah Rock
(5) Takashi Sugiura & Daisuke Harada vs. Muhammed Yone & Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING]
(6) GHC Junior Tag Prelude: Takashi Iizuka & El Desperado [both NJPW] vs. Maybach Taniguchi & Hajime Ohara [FREE]
(7) GHC Heavyweight, Junior & Junior Tag Prelude 6 Man Tag Match: Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Taichi [NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Naomichi Marufuji, Taiji Ishimori & Kenoh [MichiPro]

Pro Wrestling NOAH “Spring Navigation 2015″, 3/28/2015 [Sat] 18:30 @ Korakuen Hall in Tokyo

(1) Hitoshi Kumano vs. Zack Sabre Jr.
(2) Yoshinari Ogawa vs. Super Crazy
(3) Daisuke Harada, Genba Hirayanagi & Captain NOAH vs. Kenoh [MichiPro], Hajime Ohara [FREE] & Mitsuhiro Kitamiya
(4) Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING] vs. Quiet Storm [FREE]
(5) Takeshi Morishima vs. Akitoshi Saito
(6) Takashi Sugiura, Masato Tanaka [ZERO1] & Yoshihiro Takayama [FREE] vs. Mikey Nicholls, Shane Haste & Jonah Rock
(7) Elimination Match: Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka [NJPW], Taichi [NJPW], TAKA Michinoku [K-DOJO] & El Desperado [NJPW] vs. Naomichi Marufuji, Muhammed Yone, Maybach Taniguchi, Taiji Ishimori & Atsushi Kotoge

Pro Wrestling NOAH “Spring Navigation 2015″, 3/29/2015 [Sun] 17:00 @ Aore Nagaoka Arena

(1) Hitoshi Kumano vs. Quiet Storm [FREE]
(2) Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING] vs. Mitsuhiro Kitamiya
(3) Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr. vs. Super Crazy & Captain NOAH
(4) Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya vs. Muhammed Yone & Atsushi Kotoge
(5) Takashi Sugiura, Daisuke Harada & Genba Hirayanagi vs. Mikey Nicholls, Shane Haste & Jonah Rock
(6) GHC Junior Tag Prelude: Takashi Iizuka & El Desperado [both NJPW] vs. Kenoh [MichiPro] & Hajime Ohara [FREE]
(7) GHC Heavyweight & Junior Prelude 6 Man Tag Match: Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Taichi [NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Naomichi Marufuji, Akitoshi Saito & Taiji Ishimori


Pro Wrestling NOAH “Ark Echigo Spring Storm 2015“, 4/11/2015 [Sat] 18:00 @ Niigata Cuty Gymnasium

(1) Muhammed Yone & Atsushi Kotoge vs. Jack Gamble & Jon Webb
(2) Yoshinari Ogawa & Hitoshi Kumano vs. Genba Hirayanagi & Captain NOAH
(3) Takeshi Morishima, Maybach Taniguchi & Mitsuhiro Kitamiya vs. Mikey Nicholls, Shane Haste & Jonah Rock
(4) Daisuke Harada vs. Zack Sabre Jr.
(5) Lance Archer, Davey Boy Smith Jr. & Shelton “X” Benjamin vs. Takashi Sugiura, Akitoshi Saito & Quiet Storm [FREE]

(6) GHC Junior Tag Championship Match: [24th Champions] TAKA Michinoku (K-DOJO) & El Desperado (NJPW) vs. [Challengers] Kenoh (MichiPro) & Hajime Ohara (FREE)
~ 1st title defense.
(7) GHC Junior Heavyweight Championship Match: [29th Champion] Taichi vs. [Challenger] Taiji Ishimori
~ 1st title defense.
(8) GHC Heavyweight Prelude Tag Match: Minoru Suzuki [Pancrase MISSION] & Takashi Iizuka [NJPW] vs. Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING]


Pro Wrestling NOAH “Countdown to GTL“, 4/17/2015 [Fri] 18:30 @ Tochigi Prefectural Cultural Center, sub-arena (Utsunomiya)


(1) Muhammed Yone & Super Crazy vs. Yoshinari Ogawa & Captain NOAH
(2) Maybach Taniguchi vs. Genba Hirayanagi
(3) Takashi Sugiura & Daisuke Harada vs. Jack Gamble & Jon Webb
(4) Takeshi Morishima, Kenoh & Hajime Ohara vs. Mikey Nicholls, Shane Haste & Zack Sabre Jr.
(5) Shelton “X” Benjamin vs. Mitsuhiro Kitamiya
(6) Taichi, El Desperado & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Taiji Ishimori, Atsushi Kotoge & Hitoshi Kumano
(7) Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi IIzuka [NJPW], Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Naomichi Marufuji, Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING], Akitoshi Saito & Quiet Storm

A BLOCK
Takashi Sugiura & Masato Tanaka
Minoru Suzuki & Takashi Iizuka
Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima
Maybach Taniguchi & Maybach #2
Mikey Nicholls & Shane Haste
Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto

B BLOCK
Lance Archer & Davey Boy Smith Jr.
Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya
Muhammed Yone & Daisuke Ikeda
Akitoshi Saito & Quiet Storm
Chris Hero & Colt Cabana
Shelton “X“ Benjamin & Brian Breaker

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 4/19/2015 [Sun] 12:00 @ Korakuen Hall in Tokyo

(1) Taiji Ishimori vs. Genba Hirayanagi
(2) Kenoh & Hajime Ohara vs. Jack Gamble & Jon Webb
(3) Akitoshi Saito, Quiet Storm & Daisuke Harada vs. Super Crazy, Hitoshi Kumano & Captain NOAH
(4) 10 Man Tag Match: Shelton “X” Benjamin, Brian Breaker, Taichi [NJPW], El Desperado [NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Naomichi Marufuji, Katsuhiko Nakajima, Atsushi Kotoge, Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr.

(5) GTL B BLOCK Match: Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya vs. Muhammed Yone & Daisuke Ikeda
(6) GTL B BLOCK Match: Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Chris Hero & Colt Cabana
(7) GTL A BLOCK Match: Minoru Suzuki & Takashi Iizuka vs. Maybach Taniguchi & Maybach #2
(8) GTL A BLOCK Match: Takashi Sugiura & Masato Tanaka vs. Mikey Nicholls & Shane Haste

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 4/20/2015 [Mon] 19:00 @ Shinjuku FACE in Tokyo

(1) Taiji Ishimori vs. Jon Webb
(2) Daisuke Harada, Genba Hirayanagi & Captain NOAH vs. Zack Sabre Jr., Super Crazy & Jack Gamble
(3) Taichi [NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Atsushi Kotoge & Hitoshi Kumano
(4) Takeshi Morishima, Mitsuhiro Kitamiya, Kenoh & Hajime Ohara vs. Mikey Nicholls, Shane Haste, Chris Hero & Colt Cabana

(5) GTL B BLOCK Match: Muhammed Yone & Daisuke Ikeda vs. Akitoshi Saito & Quiet Storm
(6) GTL B BLOCK Match: Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Shelton “X“ Benjamin & Brian Breaker
(7) GTL A BLOCK Match: Takashi Sugiura & Masato Tanaka vs. Maybach Taniguchi & Maybach #2

(8) Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka & El Desperado [both NJPW] vs. Naomichi Marufuji, Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING] & Yoshinari Ogawa

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 4/23/2015 [Thu] 18:30 @ Best Western Hotel Sendai

(1) Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr. vs. Hitoshi Kumano & Captain NOAH
(2) 3WAY Match: Atsushi Kotoge vs. Daisuke Harada vs. Hajime Ohara
(3) Takashi Sugiura & Genba Hirayanagi vs. Maybach Taniguchi & Kenoh
(4) 10 Man Tag Match: Lance Archer, Davey Boy Smith Jr., Shelton “X” Benjamin, Brian Breaker & Taichi vs. Chris HEro, Colt “Boom Boom” Cabana, Super Crazy, Jack Gamble & Jon Webb

(5) GTL B BLOCK Match: Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya vs. Akitoshi Saito & Quiet Storm
(6) GTL A BLOCK Match: Mikey Nicholls & Shane Haste vs. Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto

(7) Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka, El Desperado [both NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Naomichi Marufuji, Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING], Muhammed Yone & Taiji Ishimori

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015 ~ NOAH Teisen FINAL“, 4/25/2015 [Sat] 17:00 @ Sapporo Teisen Hall in Hokkaido

(1) Genba Hirayanagi vs. Super Crazy
(2) Takuma Sano [FREE] & Masashi Aoyagi [Seishin Hall] vs. Jack Gamble & Jon Webb
(3) Muhammed Yone, Atsushi Kotoge & Taiji Ishimori vs. Chris Hero, Colt Cabana & Captain NOAH
(4) Taichi, El Desperado [both NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Yoshinari Ogawa, Zack Sabre Jr. & Hitoshi Kumano
(5) Takashi Sugiura, Masato Tananka [ZERO1] & Daisuke Harada vs. Maybach Taniguchi, Kenoh & Hajime Ohara

(6) GTL B BLOCK Match: Akitoshi Saito & Quiet Storm vs. Shelton “X“ Benjamin & Brian Breaker
(7) GTL B BLOCK Match: Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya
(8) GTL A BLOCK Match: Minoru Suzuki & Takashi Iizuka vs. Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto
(9) GTL A BLOCK Match: Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima vs. Mikey Nicholls & Shane Haste

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015 ~ NOAH Teisen FINAL“, 4/26/2015 [Sun] 15:00 @ Sapporo Teisen Hall in Hokkaido

(1) Atsushi Kotoge vs. Genba Hirayanagi
(2) Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr. vs. Takuma Sano [FREE] & Masashi Aoyagi [Seishin Hall]
(3) Super Crazy & Captain NOAH vs. Jack Gamble & Jon Webb
(4) 6 Man Tag Match: Muhammed Yone, Taiji Ishimori & Hitoshi Kumano vs. Akitoshi Saito, Quiet Storm & Daisuke Harada
(5) 10 Man Tag Match: Lance Archer, Davey Boy Smith Jr., Shelton “X” Benjamin, Brian Breaker & Taichi vs. Takeshi Morishima, Mitsuhiro Kitamiya, Maybach Taniguchi, Kenoh & Hajime Ohara

(6) GTL B BLOCK Match: Chris Hero & Colt Cabana vs. Shelton “X“ Benjamin & Brian Breaker
(7) GTL A BLOCK Match: Minoru Suzuki & Takashi Iizuka vs. Mikey Nicholls & Shane Haste
(8) GTL A BLOCK Match: Takashi Sugiura & Masato Tanaka vs. Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 4/29/2015 [Wed] 17:00 @ Nagano Arcs Center

(1) 3WAY Match: Yoshinari Ogawa vs. Super Crazy vs. Hitoshi Kumano
(2) 6 Man Tag Match: Taichi, El Desperado [both NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Atsushi Kotoge, Taiji Ishimori & Captain NOAH
(3) Shelton “X“ Benjamin & Brian Breaker vs. Quiet Storm & Jon Webb
(4) 8 Man Tag Match: Takeshi Morishima, Mitsuhiro Kitamiya, Kenoh & Hajime Ohara vs. Takashi Sugiura, Akitoshi Saito, Daisuke Harada & Genba Hirayanagi

(5) GTL B BLOCK Match: Muhammed Yone & Daisuke Ikeda vs. Chris Hero & Colt Cabana

(6) 8 Man Tag Match: Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka [NJPW], Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Mikey Nicholls, Shane Haste, Zack Sabre Jr. & Jack Gamble

(7) GTL A BLOCK Match: Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima vs. Maybach Taniguchi & Maybach #2

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 4/30/2015 [Thu] 18:30 @ Nagoya City Chikusa Bunka Shohekijo

(1) Taiji Ishimori vs. Hitoshi Kumano
(2) 8 Man Tag Match: Takeshi Morishima, Mitsuhiro Kitamiya, Kenoh & Hajime Ohara vs. Mikey Nicholls, Shane Haste, Super Crazy & Captain NOAH
(3) 8 Man Tag Match: Takashi Sugiura, Akitoshi Saito, Daisuke Harada & Genba Hirayanagi vs. Chris Hero, Colt Cabana, Jack Gamble & Jon Webb

(4) GTL B BLOCK Match: Muhammed Yone & Daisuke Ikeda vs. Shelton “X“ Benjamin & Brian Breaker
(5) GTL A BLOCK Match: Maybach Taniguchi & Maybach #2 vs. Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto

(6) 6 Man Tag Match: Taichi, El Desperado [both NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Atsushi Kotoge, Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr.
(7) 8 Man Tag Match: Minoru Suzuki [Pancrase MISSION], Takashi Iizuka [NJPW], Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Naomichi Marufuji, Katsuhiko Nakajima [DIAMOND RING], Akitoshi Saito & Quiet Storm

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 5/1/2015 [Fri] 18:30 @ BODYMAKER COLOSSEUM, 2nd Stadium in Osaka

(1) 3WAY Match: Daisuke Harada vs. Hajime Ohara vs. Hitoshi Kumano
(2) Genba Hirayanagi & Captain NOAH vs. Jack Gamble & Jon Webb
(3) 6 Man Tag Match: Muhammed Yone, Atsushi Kotoge & Taiji Ishimori, Maybach Taniguchi, Maybach #2 & Kenoh
(4) 10 Man Tag Match: Shelton “X” Benjamin, Brian Breaker, Taichi, El Desperado & TAKA Michinoku vs. Mikey Nicholls, Shane Haste, Yoshinari Ogawa, Zack Sabre Jr. & Super Crazy

(5) GTL B BLOCK Match: Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Akitoshi Saito & Quiet Storm
(6) GTL B BLOCK Match: Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya vs. Chris Hero & Colt Cabana
(7) GTL A BLOCK Match: Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima vs. Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto
(8) GTL A BLOCK Match: Takashi Sugiura & Masato Tanaka vs. Minoru Suzuki & Takashi Iizuka

Pro Wrestling NOAH “GLOBAL TAG LEAGUE WAR 2015“, 5/4/2015 [Mon] 12:00 @ Korakuen Hall in Tokyo

(1) GTL B BLOCK Match: Takeshi Morishima & Mitsuhiro Kitamiya vs. Shelton “X” Benjamin & Brian Breaker
(2) GTL B BLOCK Match: Akitoshi Saito & Quiet Storm vs. Chris Hero & Colt Cabana
(3) GTL B BLOCK Match: Lance Archer & Davey Boy Smith Jr. vs. Muhammed Yone & Daisuke Ikeda
(4) GTL A BLOCK Match: Maybach Taniguchi & Maybach #2 vs. Mikey Nicholls & Shane Haste
(5) GTL A BLOCK Match: Takashi Sugiura & Masato Tanaka vs. Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto
(6) GTL A BLOCK Match: Minoru Suzuki & Takashi Iizuka vs. Naomichi Marufuji & Katsuhiko Nakajima

(7) 10 Man Tag Match: Taiji Ishimori, Daisuke Harada, Genba Hirayanagi, Hitoshi Kumano & Captain NOAH vs. Kenoh, Hajime Ohara, Super Crazy, Jack Gamble & Jon Webb
(8) 8 Man Tag Match: Taichi, El Desperado [both NJPW] & TAKA Michinoku [K-DOJO] vs. Atsushi Kotoge, Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr.

(9) GTL 2015 Final Match:


Pro Wrestling NOAH “GREAT VOYAGE in YOKOHAMA”, 5/10/2015 [Sun] 17:00 @ Yokohama Cultural Gymnasium in Kanagawa

(-) GHC Heavyweight Championship Match: [23rd Champion] Minoru Suzuki vs. [Challenger] Naomichi Marufuji
~ 1st title defense.