PDA

View Full Version : BJW 8/9 Results



Shootkick Man
08-11-2015, 02:32 AM
Big Japan Pro Wrestling “Death Rules 8”, 8/9/2015 [Sun] 18:00 @ Sendai Rensa in Miyagi

(1) Yuichi Taniguchi vs. Kazuki Kikuta
◆Winner: ()


(2) Ryuichi Kawakami & Toshiyuki Sakuda vs. Shinovu & Yoshihisa Uto
◆Winner: Kawakami (9:14) following a Running Elbow on Uto.


(3) Barbed-wire Board Tag Death Match: Abdullah Kobayashi & Takayuki Ueki vs. Jaki Numazawa & Masaya Takahashi
◆Winner: Numazawa (11:17) with a Last Ride Powerbomb on Ueki onto a barbed-wire board.


(4) Deathmatch Heavyweight Prelude Fluorescent Light-tube 6 Man Tag Death Match: Ryuji Ito, Kankuro Hoshino & Masato Inaba vs. Yuko Miyamoto, Isami Kodaka & Masashi Takeda
◆Winner: Ito (10:20) with the Dragon Splash on Masaya.


(5) Yuji Okabayashi & Kazuki Hashimoto vs. Daisuke Sekimoto & Hideyoshi Kamitani
◆Winner: Okabayashi (11:38) with a Powerbomb on Kamitani.


(6) BJW Tag Championship Match: [39th Champions] “Twin Towers” Kohei Sato & Shuji Ishikawa vs. [Challengers] Shu & Kei Brahman
◆Winner: Shuji (11:45) with the Splash Mountain on Kei.
~ 8th successful title defense.


~ Upcoming shows…

BJW, 8/16/2015 [Sun] 18:30 @ Korakuen Hall in Tokyo

(1) Shinobu & Kazumi Kikuta vs. Toshiyuki Sakuda & Yoshihisa Uto
(2) Tatsuhito Takaiwa vs. Kazuki Hashimoto
(3) 6 Man Tag Death Match: Abdullah Kobayashi, Kankuro Hoshino & Masato Inaba vs. Ryuichi Sekine, Masaya Takahashi & Takayuki Ueki
(4) Tag Death Match: Isami Kodaka & Yuko Miyamoto vs. Jaki Numazawa & Takumi Tsukamoto
(5) Yuji Okabayashi, Kohei Sato [ZERO1] & Shuji Ishikawa [UNION] vs. Ryota Hama [W-1], Ryuichi Kawakami & Hideyoshi Kamitani
(6) Fluorescent Light-tube Death Match: Ryuji Ito vs. Daisuke Sekimoto

BJW “Fan Appreciation Day”, 8/17/2015 [Mon] 20:00 @ Korakuen Hall in Tokyo

(1) Yuko Miyamoto & Kazumi Kikuta vs. Toshiyuki Sakuda & Yoshihisa Uto
(2) 6 Man Tag Death Match: Kankuro Hoshino, Masato Inaba & Masaya Takahashi vs. Jaki Numazawa, Masashi Takeda & Takumi Tsukamoto
(3) 6 Man Tag Match: Ryuji Ito, Isami Kodaka & Atsushi Maruyama vs. Tsutomu Osugi, Hercules Senga & Shinobu
(4) Ryota Hama & Hideyoshi Kamitani vs. Ryuichi Kawakami & Kazuki Hashimoto
(5) Daisuke Sekimoto, Kohei Sato & Shuji Ishikawa vs. Shu Brahman, Kei Brahman & Takayuki Ueki
(6) Yuji Okabayashi vs. Abdullah Kobayashi

BJW “Death Mania III”, 8/30/2015 [Sun] 15:00 @ Nagoya International Conference Hall, Event Hall in Aichi

(1) Atsushi Maruyama & Toshiyuki Sakuda vs. Yoshihisa Uto & Kazumi Kikuta

(2) Tag Death Match: Isami Kodaka & Takumi Tsukamoto vs. Abdullah Kobayashi & Takayuki Ueki
(3) Tag Death Match: Jaki Numazawa & Masashi Takeda vs. Kankuro Hoshino & Masato Inaba

(4) 2015 Nagoya Summer Special 6 Man Tag Match: KENSO, Tsutomu Osugi & Hercules Senga vs. Danshoku Dino, Shu & Kei Brahman
(5) Genichiro Tenryu Retirement Road: Hideyoshi Kamitani & Genichiro Tenryu vs. Daisuke Sekimoto & Kazuki Hashimoto

(6) Double Main Event I ~ BJW World Strong Heavyweight Championship Match: [7th Champion] Yuji Okabayashi vs. [Challenger] Ryuichi Kawakami
~ 1st title defense.

(7) Double Main Event II ~ BJW Death Match Heavyweight Championship Match: [32nd Champion] Ryuji Ito vs. [Challenger] Yuko Miyamoto
~ 1st title defense.